Competitive Teams


CONGRATULATIONS TO OUR COMPETITION TEAM AND TEACHERS ON A SUCCESSFUL WEEKEND AT DANCEMAKERS INC.!! We are so thankful to be able to take class from the amazing faculty at this convention and compete with our team! We loved kicking off the Trust the Journey tour in Nashville with everyone and we can't wait for next time! 

Below is a list of all of our awards and achievements from the weekend! ⬇️⬇️⬇️

•••GROUP DANCES: •••

🔺Show Out- Senior Group Hip Hop- High 1st, Dance Again award, 1st runner up overall for senior group dances, Style High Score

🔺Dangerous Minds- Senior Group Contemporary- High 1st, Style High Score

🔺Jet Set- Senior Duo/Trio Musical Theatre- High 1st, Style High Score

🔺We Love the 90s- Preteen Production Hip Hop- First place, First overall Preteen Productions, Style High Score

🔺Heal the World- Junior Lyrical Line- 2nd place, 1st runner up overall Junior Lines, Style High Score

🔺Conga- Junior Jazz Line- 2nd place, 1st overall Junior Lines, Style High Score

🔺I Can't Do It Alone- Junior Musical Theatre Duo/Trio- First place, 1st overall Junior Duo/Trios, Style High Score

🔺Bad Blood- Junior Jazz Duo/Trio- 3rd place, Judges Pick Award

🔺Juicy Wiggle- Junior Jazz Duo/Trio- 3rd place

🔺Miss E- Preteen Hip Hop Duo/Trio- 2nd place, Style High Score

•••SOLOS: •••

🔺Kailey Albright- Senior Lyrical- 2nd place

🔺Katie Brown- Senior Contemporary- High 1st place, 10th overall senior solos

🔺Caitlin Toon- Senior Contemporary- 1st place

🔺Anna Wrather- Senior Jazz- 1st place

🔺Tamiya Verge- Junior Hip Hop- 1st place, 1st overall junior solos

🔺Zeta Tucker- Junior Jazz- 1st place, 2nd runner up overall junior solos

🔺Emerson Dellinger- Junior Hip Hop- 1st place, 3rd runner up overall junior solos

🔺Brinlee Powell- Junior Jazz- 2nd place, 5th overall junior solos

🔺Presley Heasley- Junior Variety- 2nd place, 7th overall junior solos

🔺Taryn Lowman- Preteen Jazz-2nd place

🔺Ella Russell- Preteen Tap-2nd place

🔺Anna Grace Eschenfelder-Preteen Lyrical- 2nd place

•••SPECIAL AWARDS: •••

⭐️Anna Wrather, Caitlin Toon, and Katie Brown were chosen by Dejan Tubic to dance with the faculty in the hip hop performance for the wrap it ceremony!

⭐️Anna Wrather made the audition in the senior jazz class with Tommy Alexander and received a scholarship to Retter's Academy of Dance in Augora Hills, California for a week of classes!

⭐️Tamiya Verge won the Junior Audition scholarship from Tommy Alexander to attend a free regional Dance Makers convention on this year's tour!

⭐️Mrs. Ashley and The Dance Academy received "The Shaffer Studio" award. This is awarded to the studio that shows support, encouragement, professionalism and shares their love for dance with others throughout the event. This award is in honor of Mr. Doug Shaffer who has shared his love of dance with others for many years.




2017-2018 COMPETITION TEAM

MINIS
Nia Hearn, Kenzie Lawrence, Ella Grace Nunley

JUNIORS
Emerson Dellinger, Layla Hearn, Presley Heasley, Maddie Lawrence, Taryn Lowman, Brinlee Powell, 
Ava Roheiler, Zeta Tucker, Tamiya Verge

PRE-TEENS
Anna Grace Eschenfelder, Ella Russell

SENIORS
Kailey Albright, Katelyn Brown, Caitlin Toon, Anna Wrather